Srpski teniser izvojevao pobedu za pamćenje protiv odličnog Endija Mareja - 5:7, 7:6 (13:11), 6:3 i osvojio prvu titulu u Šangaju u karijeri, spasivši pet meč lopti. Meč trajao tri sata i 21 minut.

Novak Đoković osvojio je posle titule u Pekingu i trofej u Šangaju. On je u prvom finalu turnira Masters serije u Kini nadigrao Endija Mareja, branioca trofeja u neizvesnom duelu rezultatom 2:1, po setovima 5:7, 7:6 (13:11), 6:3, posle tri sata i dvadeset jednog minuta igre, spasivši pet meč lopti.

Veliko finale turnira Masters serije u Šangaju obeležila žestoka i neizvesna bitka u čak tri seta.

Prvi set - Serijom brejkova Škot i Srbin su u prvom setu priredili sjajan duel za gledaoce u Kini. Međusobno su jedan drugom oduzimali servise (po tri na obe strane), a onda je srpski as prvi došao u priliku da osvoji set (5:4). On je na servis Mareja imao 30:0, ali je Škot, u dobrom ritmu, kako igra u poslednje vreme, sjajno odservirao i ostao u igri.

Marej je u nastavku zaigrao još agresivnije, a onda opet došao do brejka i preokreta - prilike da dobije prvi deo igre (6:5). Srpski as je nakon još jednog izgubljenog gema od besa polomio reket, ali mu to nije bilo od pomoći jer je Endi iskoristio šansu i poveo sa 7:5 posle 73 minuta igre.

Drugi set - U nastavku meča nije bilo turbulentno kao na početku. Igrači su bez problema osvajali gemove na svoj servis, sporadično nagrađivani za sjajne poteze. Novak je odlično kontrolisao situaciju na terenu sve do sedmog gema, kada je Marej žestoko" zapeo, stigao do prve brejk šanse, a onda je iskoristio nakon što je Novakov volej završio na njegovoj strani mreže. Britanac je nakon toga potvrdio brejk (5:3), a Đoković je sigurno dobio gem na svoj servis (5:4).

Iako je Škot imao veliku prednost, nije uspeo odmah da je iskoristi. Novak je naprosto izbriljirao u narednom gemu, odigrao je nekoliko sjajnih poena posle 30:0 i 40:30 za rivala, spasao meč loptu, podigao publiku na noge, i odmah prvu lopticu koja mu se namestila za brejk poslao u pravom smeru i stigao do izjednačenja (5:5).

Na krilima tom gema naredni je olako rešio u svoju korist i preuzeo vođstvo, a evidentno je bilo i da je Marej počeo da gubi živce. Ipak, pribrao se Škot na svoj servis i uveo set u taj-brejk, koji je trajao gotovo pola sata.

Nole je odmah napravio mini brejk (2:0), a onda je u seriji žestokih i preciznih razmena, ali i igri nerava, na kratko zadržao vođstvo, jer je Marej izjednačio na 3:3. Fantastičan volej doneo je Novaku malu prednost (4:3), a zatim je Endi u nastavku vezao tri dobra poena i stigao na korak od uspeha (6:4).

Novak je međutim pokazao zbog čega je već dugo u samom svetsku vrhu - spasao je dve meč lopte, a onda i poveo sa 7:6. Marej je međutim prekinuo tu mini seriju (7:7), a onda je ponovljen poen na servis Škota, jer je Novakovu dobru loptu sudija greškom okarakterisao kao aut. On je dobio i taj poen (8:7), ali je Nole opet okrenuo i stigao do druge set lopte (9:8).

Marej je fantastično odservirao i produžio bitku (9:9), a onda stigao do nove meč lopte, koju je Novak na svoj servis opet spasao, četvrti put na meču - 10:10. Nakon toga bio je u prilici da obezbedi treći set, ali mu je Endi uzvratio (11:11). I onda je konačno Škot izbacio u aut loptu na svoj servis, a Novak je iskoristio to na najbolji način i izjednačio rezultat u setovima na 1:1. Drugi set trajao je 116 minuta.

Treći set - Činilo se da je na početku odlučujućeg seta fortuna bila uz Mareja, ali je Novak to sve stoički podnosio. Ostao je pre svega psihički jak, što je glavna njegova odlika u važnim mečevima, i ta posvećenost svakom poenu, ali i evidentni umor koji se čitao na licu protivnika konačno su mu doneli prednost. Đoković je u sedmom gemu uspeo da napravi brejk, poveo je sa 15:40 i iskoristio prednost. Nakon toga odigrao je još jedan neizvestan gem, ali je u ključnim trenucima bio savršen, odservirao je as i poveo sa 5:3.

To je bio ključni gem za "lomljenje" protivnika, jer je odmah posle toga održao visoku koncentraciju i na servis Mareja stigao do prednosti, a zatim je iskoristio treću meč loptu.

Novak je tako poveo u duelima sa Marejom sa 9:7, uspevši da ga dobije posle dva poraza ove sezone - u polufinalu Olimpijskih igara i finalu US Opena.

Novak se petom titulom u 2012. godini, približio vodećem na ATP listi Rodžeru Federeru na 195 bodova zaostatka.

"Ostvario sam važnu pobedu. Endi je imao nekoliko meč lopti, ali ih nije iskoristio, ja sam uspeo u tome. Sjajno smo se borili, nadam se da ste uživali, jer mi jesmo na terenu", rekao je Đoković posle pobede, a zatim se zahvalio svima na kineskom i dodao "volim vas", što je izazvalo opšte oduševljenje na tribinama.

Marej je priznao da je pobedu odneo bolji igrač.

"Čestitke Novaku, dobio je jer je bio bolji ovog puta. Ja nisam uspeo ove godine, ali boriću se i dalje i trudiću se do kraja godine da budem još bolji", izjavio je Škot, koji je pobeđivao u Šangaju 2010. i 2011. godine.

(MONDO, foto: Beta/AP)