Már napi szinten nagy különbségek észlelhetők a kinti hőmérsékletekben. Míg a hajnali órákban alig néhány fokot mutat a hőmérő higanyszála, napközben 20 fokig is felmelegedhet az idő. Ilyenkor vérnyomás-ingadozás, rosszullétek és érrendszeri panaszok is jelentkezhetnek.
Hajnalban fagyközeli hőmérséklet, majd a délutáni órákban mintegy 20 Celsius-fok. A nagy hőingadozások nemcsak a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőket viselik meg. A legtöbben fejfájással, rosszulléttel, hányingerrel és szédüléssel küszködnek ebben az időszakban.
Az orvosok szerint az egészséges szervezet is nehezen viseli a hőingadozásokat. Arra figyelmeztetnek, hogy rétegesen öltözködjünk, és többször mossunk kezet annak érdekében, hogy elkerüljük a vírusos megfázásokat, illetve a meghűlést.
„Az évnek ebben az időszakában, különösen akkor, amikor reggel és este ilyen alacsony a hőmérséklet, főként epidemiológiai értelemben akut légzőszervi megbetegedések vagy megfázás alakulhat ki. A kinti hőmérséklet miatt lehűlnek egyes testrészeink, gondolok itt az orr körüli részre, ahol megtalálhatók a rinovírusok. Az alacsony hőmérsékletek miatt ezek aktiválódnak és a megfázás karakterisztikus jelei jelentkeznek, amit mindenki jól ismer, a köhögés, tüsszögés, enyhe orrfolyás és a láz” – magyarázta dr. Nebojša Bohucki epidemiológus.
A szakemberek szerint rétegesen kell öltözködni. Napközben még számíthatunk napsütésre és 20 fok körüli nappali hőmérsékletre, éjszaka és a hajnali órákban azonban talaj menti fagyra lehet számítani.
( Pannonrtv.com )