U okviru manifestacije Gospojina 2016 na platou između Tise i Tiskog keja, Konjički klub „Vranjevo“ iz Novog Bečeja održao je 23. Reviju paradnih zaprega.
Miodrag Dujin - Mića, predsednik Konjičkog kluba „Vranjevo“, kojem je Konjički savez Vojvodine uručio specijalno priznanje za razvoj konjarstva u Novom Bečeju i za organizaciju Reviji paradnih zaprega, izjavio je da je očekivao nešto veću posetu iako je, ipak, zadovoljan odzivom.
- Iako smo očekivali veći broj ljudi, u isto vreme smo i zadovoljni odzivom obzirom da je u isto vreme i u Stajićevu organizovana Revija paradnih zaprega. Ljudi vole Novi Bečej i ovaj naš ambijent pored Tise. Ipak smo mi začetnici Gospojine i ostaćemo tu i dalje. Danas je bilo 36 dvoprega, 8 četvoroprega i 12 dečijih zaprega, gde su svi bili prvi i dobili pehare.
| Maja 1872. godine, Novi Bečej je posetio car Franja Josif I. On je noću doputovao Dunavom, odnosno Velikim kanalom i Tisom i na kraju pristao uz obalu Novog Bečeja. Noć je proveo na svom parobrodu, a ujutru, sa svojom se u petopregu provozao glavnom vranjevačkom ulicom, posle čega je doneo ukaz kojim dozvoljava da se u Vranjevu, u petopregu voze i oni koji nisu plave krvi, što je do tada bilo zabranjeno. Od tada Novobečejci neguju tradiciju prezanja paradnih zaprega u petopregu. U želji da očuva tradiciju vezanu za selo Vranjevo koje je od 1946. godine u sastavu Novog Bečeju i njegove bogate žitelje, Konjički klub “Vranjevo” je 1994. godine, na dan seoske slave - Velike Gospojine, pokrenulo inicijativu za održavanje Revije paradnih zaprega. |
Šampionski pehar u kategoriji dvoprega ove godine poneo je Dragan Trifunović iz Šapca, dok je Dragan Petrov iz Kikinde sa svojim parom bio drugi, a Boris Mijalkovski iz Jabuke - treći. Nagrada za najatraktivniju zapregu pripala je Vidosavu Mojsinu iz Melenaca, dok je u dečijim zapregama najolji opšti utisak ostavio Željko Dujin iz novobečejskog KK „Vranjevo“.
U konkurenciji četvoroprega pobednički pehar pripao je Draganu Trifunoviću iz Šapca. Drugo mesto osvojio je četvoropreg Miroslava Bojanića iz Vilova, a treći je bio član Boris Mijalkovski iz Jabuke.
Kod petoprega, zaštitnog znaka Vranjevčana, šampionski pehar pripao je Radetu Saviću iz Putinaca. Drugo mesto osvojio je petopreg koji je upregao Boris Mijalkovski iz Jabuke, a treći je bio Zoran Jakonjić iz Kikinde.
Posebnu priliku da provozaju svoje lipicanere imali su najmlađi takmičari, koji su uz prigodna priznanja dobili i veliki aplauz publike, uverene da pred konjičkim sportom i takmičenjem u vožnji zaprega, stižu nove, mlade snage.
Na kraju je za najatraktivniju zapregu u kategoriji dece, Nagrada publike pripala Nemanji Tomiću iz Rume.
Fotografija: Gospojina Novi Bečej