Danas je održana deveta sednica Skupštine opštine Bečej, a pred odbornicima se našlo 29 tačaka dnevnog reda.
Nakon sat vremena, koliko je trajalo zasedanje lokalnog parlamenta, odbornici su usvojili Deklaraciju o ulozi funkcije upravljanja ljudskim resursima u opštini Bečej. Model Deklaracije je dokument koji podržava lokalne samouprave u nameri da usaglase rad lokalnih službenika sa modernim načelima upravljanja ljudskim resursima i, sledstveno tome, principima dobre uprave Saveta Evrope. Sistem upravljanja ljudskim resursima trebalo bi da poboljša kvalitet usluga u lokalnim samoupravama i da uvede pravila za zapošljavanje, evaluaciju i ocenjivanje rada, kao i sve druge aspekte profesionalnog karijernog razvoja jednog lokalnog službenika.
Usvojen je Pravilnik o postupku i načinu rešavanja zahteva građana za naknadu štete nastale usled ujeda napuštenih životinja ili šteta koje prouzrukuju napuštene životinje. Pomenutim aktom je, između ostalog definisano da se pisana prijava o ujedu podnese najkasnije u roku od 72 sati JP „Komunalac“, koje je dužno da vodi evidenciju o prijavama i da opštinskoj upravi dostavlja mesečni izveštaj o tim događajima. Takođe, oštećeno lice je dužno da o napadu obavesti policiju, kao i da službenu belešku, koja bude sačinjena, dostavi uz zahtev za naknadu štete i uz medicinsku dokumentaciju koja je detaljnije definisana predloženim pravilnikom.
U vezi sa ovom tačkom dnevnog reda za reč se javio odbornik SPS-a, Vojislav Blažin koji je sugerisao na određene dopune ovog akta, ali koje nisu razmatrane ni usvojene.
"Treba uvrstiti struku, a kompletna dokumentacija za Komisiju za utvrđivanje osnova i visine naknade štete nastale usled ujeda pasa i mačaka lutalica bi trebalo obavezno da se sastoji i od Izveštaja lekara Doma zdravlja, Izveštaja Zavoda za javno zdravlje, Izveštaja nadležne veterinarske službe o pregledu životinje na besnilo, Zapisnik komunalne inspekcije - JP Komunalac o prijavi događaja, fotografije ozleda na povređenoj osobi i izveštaj MUP-a", zaključio je Blažin.
Inače, danas se prvi put u istoriji zasedanja lokalnog parlamenta, a u okviru mehanizma "Građanska stolica" za govornicom našla Gordana Adamov. Ona je u svom trominutnom izlaganju istakla da u proseku svakog trećeg dana u toku godine psi lutalice ujedu nekog od sugrađanina koji kasnije traži novčanu naknadu.
"Čast mi je da sam prva u okviru mehanizma Građanska stolica. Moje izlaganje se pre svega odnosilo na obezbeđivanja transparentnog trošenja javnih sredstava. Inače u prethodne tri godine je u svrhu isplata naknade ujeda pasa isplaćeno oko 20 miliona dinara."
Podsećamo da, je krajem decembra potpisan sporazum između Bečejskog udruženja mladih, Opšteg udruženja preduzetnika i opštine Bečej o unapređenju učešća građana u procesima donošenja odluka. Tim sporazumom je uspostavljen mehanizam „Građanska stolica“ i ima za cilj da unapredi komunikaciju građana, udruženja građana i lokalne samouprave u procesima donošenja odluka, kao i participaciju i uticaj građana i njihovih udruženja na procese donošenja odluka u jedinici lokalne samouprave. Takođe, cilj Građanske stolice je unapređenje transparentnosti odluka koje donosi lokalna samouprava.
Odbornici su usvojili i niz Rešenja o otuđenju nepokretnosti i građevinskog zemljišta u svojini opštine Bečej, kao i Rešenja o davanju saglasnosti na Plan i program rada Narodne biblioteke i Istorijskog arhiva u Senti, a doneli su i nekoliko Rešenja o imenovanju i prestanku članova školskih, Upravnih i Nadzornih odbora.